úvodní stránka Kalendář akcí Kdo jsme Supí fórum Fotky Pro členy Napiš nám kronika
brontosaurus divadlo Danča sestry Janča
Kronika S. U. P.

Kronika Supu

Předmluva

Sup vstoupil do druhé poloviny druhého desetiletí svého trvání. Popsat přehledně tak dlouhý a bohatý kus dějin není snadný úkol. Když jsem přemýšlel nad členěním Supí kroniky, napadlo mě přirozené rozdělení podle dynastií Supích pořadatelů. Lidé, kteří v současné době pracují v Supu, nejen že nejsou ti, kteří Sup před lety zakládali, ale dokonce zakladatele už ani neznají. Je to již třetí pokolení Supů. Výměna pokolení byla vždy bolestným obdobím útlumu činnosti Supu, hledání nástupců a úvah o tom, jestli se již neblíží zánik Supu. Nové pokolení se však zatím vždy našlo a tak Sup ve zdraví a síle vstoupil do třetího tisíciletí a noví pořadatelé plní kroniku dalšími a dalšími stránkami.

První dynastie (1986–1990)

Sup vznikl v roce 1986 jako základní organisace SSM (Socialistického svazu mládeže). První dynastii pořadatelů tvořili zakladatelé Supa: Černý, Džamby, Ludvík Šalda, Zdena Řasová a další. Z období první dynastie se nedochovalo mnoho záznamů.

Druhá dynastie (1991–1998)

Na podzim roku 1990 došlo k téměř úplné výměně členů Supa. Z předchozího období zůstala jen Síťa. Vůdcem druhé dynastie se stal Ivan. Na jeho weekendy přijeli další budoucí pořadatelé Stelly, Jana Pecková, Marek Strnad, Dan Palivec, Eman, Fretka. Na jejich weekendy přijeli další: Vlčák, Petr Lančarič, Radek Slovák, Krok, Duha, Faust, Marcela, Robert, Zubr, Mirek Míkovec. Sup rostl podle zákona nabalující se sněhové koule.

Jerryho kronika

Jerryho kronika byla sestavena zakladatelem Supích stránek Jerrym. Má pro Sup stejný význam, jako kronika Dalimilova pro české dějiny. Zachycuje období let 1993 až 1997.

Třetí dynastie (1999–2006)

V roce 1999 odešel poslední pořadatel druhé dynastie. Výměna pokolení nebyla tentokrát tak bolestná. Druhá dynastie se poučila z dějin a včas vychovala svoje nástupce: Mirka, Zubra, Jardu, Martina, Míšu, Kláru (zápisky), Veroniku, Paika a Luďku.

Na jejich víkendovky a tábory jezdili a i dále organizovali: Plaváček, Felix, Lenka a Blejk, k nim se přidala Markét, Bára, Soník, Pája a Terka.

Čtvrtá dynastie (2006–???)

Přechod třetí a čtvrté dynastie byl spíše plynulý a o výměně lze hovořit hlavně z hlediska organizování letních táborů, kde se aktivně podíleli a na akce jezdili také Anežka, Marble, Šárka a později Žvejklára (zápisky), Tomáš, Hanka, Maggi a Ivka. V průběhu let se přidali Petr, Václav, Tonda a kulinář Jirka Zouhar.

Zároveň s nimi jsou stále aktivní Supi ze silné třetí dynastie. Míra a Míša Míkovcovi pořádají akce kolem jejich hliněného domku a ekocentra v Oucmanicích.

Od roku 2012 aktivita Supa pomalu klesá. Ale je tomu tak hlavně z hlediska organizování akcí pro veřejnost, jinak se jádro z druhé a třetí i čtvrté dynastie stále schází a prožívá, často již spolu s dětmi, malá i větší dobrodružství. Čekáme na příchod dynastie páté, která snad opět povznese Supa k výšinám…