Výroba katany na dřevárny

Nahoru

Protože mě několik dřevárníků žádalo, abych jim popsal výrobu katany, kterou používám, rozhodl jsem se zpracovat tento návod a umístit ho na své stránky. Nechť je ti k užitku.

Parametry popisované zbraně a osobní zkušenosti:

Hmotnost: cca 0,5 kg

Délka: 90 cm

Těžiště: 2 cm před středem záštity

Zbraň je pružná díky použitému materiálu a prakticky nezlomitelná. Pružnost není příliš velká, ale přesto upozorňuji, že ji pravidla FAS zakazují. Byl jsem s ní na BPA a tam, i když mají velmi přísné kontroly zbraní, ji povolili.

Z hlediska bolestivosti zásahů je tato zbraň myslím jedna z nejohleduplnějších, které jsem kdy vůbec viděl.

Díky výše uvedeným parametrům je katana pekelně rychlá, a tak to má být. Má to však i nevýhodu, že jednoruční kryty proti těžším zbraním prakticky nepřicházejí v úvahu.

Apeluji na všechny, kdo použijí tuto technologii výroby, aby se zbraní "nekydlili" (s touhle to jde), a aby ji nepoužívali ke štítu (jde o příliš výhodnou kombinaci a navíc - kdo kdy viděl katanu se štítem?). Z osobní zkušenosti tvrdím, že se tato katana svojí platností v boji téměř vyrovná obouručnímu meči. Tak, a teď už vlastní návod...

Potřebný materiál (pozn. pokud jsou v textu uvedena jen čísla, jedná se o milimetry):

Laminátová tyčka do elektrického ohradníku délka 880 (lze sehnat délku 1150 a 1550 v obchodě se zemědělskými potřebami - mimo jiné se z toho vyrábějí dřevárenské luky)

Železná trubička vnitřní průměr 10 vnější 12 délka 235 (lze sehnat délku 1000 v železářství)

Železná trubička vnitřní průměr cca 13 vnější 16 délka 110 (lze sehnat v železářství předpokládám, že taky délku 1000)

Železná tyčka průměr 16 délka 50 (lze sehnat v železářství předpokládám, že taky délku 1000)

Tvrdší dřevo na záštitu 20*40*90 (já použil starou parketu)

Spojovací materiál podle hesla jaký si to uděláš, takový to máš - na připevnění záštity doporučuji zápustné vruty s čalounickými podložkami a na protiváhu zápustné šrouby M5 a matky (já použil M6, protože M5 jsem doma neměl)

Delší kus molitanu (bude popsáno dále)

Lepící páska na čepel podle tvého vkusu (já použil stříbrnou)

Běžná průhledná izolepa široká 50

Kobercovka

Černý sprej na záštitu (zase podle vkusu)

Kůže nebo provázek na omotání jílce (někomu stačí kobercovka, ale kůže má své nesporné výhody)

Popis výroby:

1) Vyrob záštitu ze dřeva, které je na to určeno - tvar je na fotkách, není to nic zásadního - důležitá je správně umístěná díra pro průchod čepele. Pozor! Není to ve středu, tak si to dobře prohlídni a rozměř. Ta díra je na fotkách trochu nepovedená, ale věz, že má být o průměru 12 mm, případně trochu propilovaná, aby to sedlo - zatím to nepiluj, nech to až na sesazování.

2) Vyrob tu delší trubičku, na konci ji křížem rozřízni (20mm hluboké zářezy) a podle fotek ohni. Vyvrtej do dvou ohnutých "křidélek" díry pro vruty. Celková délka trubičky je 235, průměry 10 a 12. Délka určuje délku jílce (v našem případě 215). Každému vyhovuje jiná délka, ale nedoporučoval bych velké zkracování jílce, pokud chcete mít katanu a ne jen jednoručku. Navíc zkracování jílce zhoršuje vyvážení meče. Někomu se s tím však bojuje líp, takže opět jaký si to uděláš...

3) Vyrob kratší trubičku - stačí uříznout a zapilovat otřepy. Délka 110 průměry 13 a 16.

4) Vyrob tyčku délka 50 průměr 16.

5) Vezmi laminátovou tyčku (zatím ji nezkracuj) a zkus ji napasovat do delší trubičky (do konce s "křidélky"). Ono to nepůjde, ale to vyřeší zpilování laminátové trubičky zhruba v délce jílce (215 a klidně i o trochu víc). Teď mě asi budeš proklínat, protože když se piluje sklolaminát, tak to není nic příjemného, ale to poznáš sám :) S tím pilováním to nepřežeň a občas zkoušej jestli by tyčka už nešla napasovat dovnitř. Napasovat znamená třeba i nabouchat kladivem (ale bacha ať to nezničíš). Nabouchej to tam tak, aby to dál už nešlo. Pokud jsi to zpiloval dostatečně, tak by tyčka měla být po celé délce trubičky a klidně může i kousek koukat. Ten kousek, který asi bude koukat po napasování, uřízni. Na obrázku je už výroba trochu dál, ale zapasování je tam vidět pěkně.

6) Teď si naměř délku zbraně 880 (ne víc - konec čepele se dělá z molitanu) a přebytečnou špičku uřízni a zapiluj podle fotky (nenech tam nic ostrého - všechno hezky dokulata).

7) Kratší trubičku nasuň na konec delší trubičky s laminátovou tyčkou. K tomu přidej ze správné strany železnou tyčku (protiváhu). Nějak si to zafixuj a provrtej to dvěma dírama pro šrouby M5 naskrz oběma trubičkama, laminátem i protiváhou. Díry musí být samozřejmě do 50 od konce jílce. Podívej se na fotky dále a vše bude jasné. Šrouby budou držet protiváhu, ale i zajišťovat laminát proti vyklouznutí. Proto je nedávej úplně na konec jílce, aby se laminát nevytrhl (doporučuji třeba 15 a 35 od konce). Bacha na přesnost! Abys neměl protiváhu z roviny čepele, musíš při uchytávání kontrolovat směr "křidélek". Viz foto dále.

8) Z vnější strany do protiváhy vyvrtej zahloubení pro matky šroubů M5 (to bude asi tak 10 vrták). Ne, že to provrtáš naskrz :)

9) Z vnější strany do sestavy trubiček vyvrtej zahloubení pro hlavy zápustných šroubů M5. Nepřežeň to! A všechno to sešroubuj dohromady.

10) Napasuj záštitu na čepel a na dvě neohnutá "křidélka". Asi to bude vyžadovat trochu pilování. Záštitu přišroubuj pomocí vrutů s čalounickými podložkami (asi si budeš muset předvrtat menší díry podle děr v ohnutých "křidélkách").

11) Teď je správný čas pro nabarvení záštity. Při barvení nemusíš nic zakrývat, protože okolí záštity bude později překryto dalšími vrstvami.

12) Nařež nebo nastříhej si z molitanu kvádříky o délce čepele (cca 700) a rozměrech cca 15*10. Jsou to orientační míry a nikdy to tak přesně nevyjde, ale snaž se, ať není čepel kostrbatá. Těch kvádříků si udělej kolik budeš potřebovat - já jich spotřeboval 8. Proč tolik? Kdybys to dělal z menšího počtu větších kvádříků, tak bys nedosáhl tak pěkného a trvanlivého tvaru čepele.

13) Vezmi první kvádřík a pomocí příčných kousků průhledné izolepy ho přilep užší stranou k sečné straně čepele. Začni na koncích, a pak pokračuj půlením intervalu, až bude přichycen po celé délce spoustou malých kousků izolepy. Vyžaduje to zručnost, ale ne zas tak moc. Proč to prostě neomotat? Asi by to taky šlo, ale tohle je přesnější a nemá to tendenci kroutit se - motání jsem zkoušel a neosvědčilo se. Nakonec dotvaruj špičku čepele.

14) Stejným způsobem použij i dalších 6 kvádříků jen s tím rozdílem, že první dotáhni docela fest a ostatní jen tak středně. A taky to u toho tou izolepou "tvaruj" do úzké čepele. Jak měkkou a pěknou čepel si uděláš, to je jen na tobě, na tvé zručnosti a trpělivosti.

15) Poslední kvádřík dej z druhé strany čepele - je to tam pro sichr, kdyby sis při boji spletl stranu čepele, ale taky kvůli vzhledu, aby nebyl zub mezi jílcem a čepelí. Z osmi kvádříků vznikne docela pěkná špička, která prodelší katanu z 880 na 900, což si ověř změřením a případně dotvaruj izolepou.

16) Celou čepel potáhni izolepou po délce - tím se trochu zahladí případné nerovnosti.

17) Celou čepel obal stříbrnou (nebo jinou) páskou na čepel. Opět doporučuji po délce (líp to vypadá). Mě stačily dva kusy pásky o trochu delší, než čepel.

18) Pomocí spousty kousků molitanu a izolepy vytvaruj jílec. Tady molitan utahuj co nejvíc to jde - jílec musí být co nejtvrdší, aby nepružil v ruce.

19) Jílec obal kobercovkou nebo kobercovkou a kůží. Detaily podle tvého gusta.

Ať ti zbraň slouží! Doba výroby zhruba 1 den pokud to umíš a dáváš si záležet.